23 Ekim 2012 Salı

Bayrampaşa Cezaevinde dönüşüm başlıyor


İstanbul Büyükşehir Belediyesi sözkonusu alanın mimari, statik ve tesisat uygulama projelerinin hazırlanması için 10 Eylül 2012-Pazartesi günü "Götürü Bedel Teklif Usulü" ile yerli ve yabancı tüm isteklilere yönelik bir proje ihalesi düzenliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi açılacak ihale ile Bayrampaşa Eski Cezaevi Alanı'nda yeni bir Kentsel Dönüşüm projesini başlatacak. Bu projeyle; Bayrampaşa'da Deprem ve diğer doğal veya kentsel risklere maruz bina stokunun güvenli ve yaşam kalitesi yüksek mekânlarla takasını mümkün kılacak kalıcı Konut-ticaret-hizmet alanları oluşturulması ve proje alanını yakın çevresindeki donatı alanlarının eksikliğini gidermek üzere yeterli yeşil alan, dini tesis ve sosyal kültürel alanlar ve diğer bazı donatı alanların projelendirilmesi hedefleniyor.

Hazırlanacak projede; kent genelinde yapılacak diğer Kentsel Dönüşüm projelerine örnek teşkil etmesi düşüncesiyle 112 bin 270 m2'lik yüzölçümüne sahip araziye, yaklaşık 600 bin m2 İnşaat yapılacak. Kentsel dönüşüme yönelik olarak yapılacak projede planda verilen 3 emsal kullanılarak; yaklaşık 3 bin 500 Konut inşa edilecek. Konutlar, toplam İnşaat alanının yaklaşık % 15'i kadar alanı kaplayacak. Zemin-zemin üstü katlarda ve açığa çıkan bodrum katlarda ticaret ve hizmet fonksiyonları bulunacak. Konutlar için her daireye bir araçlık park alanı olacak şekilde otopark yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından yapılacak "İstanbul İli, Bayrampaşa İlçesi, İsmetpaşa Mahallesi, F21c24a Pafta, 22372 Parsel'de Kentsel Dönüşüme Yönelik Mimari, Statik ve Tesisat Uygulama Projelerinin Hazırlanması Danışmanlık Hizmeti İşi" ihalesi, 10 Eylül 2012 günü, saat; 14:00’da, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İhale İşleri Müdürlüğü’nün; M. Nezihi Özmen Mh. Kasım Sk. No:62 4. Kat Merter 34169 Güngören / İstanbul adresinde yapılacak.
Bayrampaşa Cezaevinde dönüşüm başlıyor